פרטי מרצה

ניצן קוזלובסקי
שם מרצה : ד"ר קוזלובסקי ניצן
סווג : מרצה  * יועץ  * 
תחומי הרצאות : זיכרון וריכוז   מוח האדם   מצבי לחץ וחרדה  
סלולארי :054-2266319
דואר אלקטרוני : nitsanko@gmail..com

הזמנת מרצה

הזמן מרצה

על המרצה


ד"ר ניצן קוזלובסקי
מרצה וחוקרת מוח בכירה
 
אודות ד"ר ניצן קוזלובסקי
היום, יותר מאי פעם, אנו רוצים לדעת מה קורה במוחנו וכיצד זה משפע עלינו ועל סביבתנו.

בעידן אשר הוכרז כ"עידן חקר המוח" חלה התקדמות עצומה בהבנת התהליכים הקושרים בין המוח לנפש. אנו שומעים, חדשות לבקרים, על מחקרים חדשים ששופכים אור על עוד חלק שנחשב עד כה למסתורי...

 ד"ר ניצן קוזלובסקי, חוקרת מוח בכירה מעל 13 שנים, בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בן-גוריון, מביאה את הידע המרתק ממחקרים אקדמיים עדכניים, כמו גם ממעבדות המחקר העוסקות בעולם המופלא של חקר המוח, לקהל הרחב  בהרצאות מרתקות, בגובה העיניים, מלאות ידע ועניין.

ההרצאות, בנושא חקר מוח, מובאות בשפה פשוטה ומובנת, מיועדות למגוון קהלים- לאנשים שרוצים לדעת יותר, כמו גם למטפלים בנפש האדם, בחינוך, בניהול ובהעשרה.
 
הנושאים מוצעים להרצאות חד פעמיות של שעה עד שעה וחצי
 
 1. זיכרון ושכחה והמוח שבניהם
כיצד המוח שלנו קולט, מקדד מאחסן ואחר כך שולף דברים מהזיכרון שלנו? האם יש איזור אחסון לזיכרונות אישיים ואזור אחר לאחסון חומר לימודי?  למה אנחנו שוכחים דברים? האם אפשר להתגבר על מכשול השכחה? האם זה טוב למוח שלנו או לא.....
 
2. הסטרס והמוח- יחסי אהבה שנאה
כיצד המוח מפרש איומים כאלו ואחרים, כיצד הוא מכין את הגוף להתמודדות עם המצב? מה קורה בהתמודדות עם מצבי סטרס מתמשכים? איזה מחיר הם גובים מהמוח ומהגוף? כיצד אפשר להתמודד עם מצבי סטרס שונים?
 
3. על זיכרון וזקנה 
מדוע בעיות השכחה הופכות יותר חמורות כאשר אנחנו מזדקנים? מה בין ירידה קוגניטיבית לדמנציה? איזה סוגי דמנציה קיימים? ומה המחקרים החדשים מלמדים אותנו בנושא? האם יש דרך להאט את התדרדרות הזיכרון או שזה דבר בלתי נמנע?
 
4. מה עושה המוח כשאנחנו ישנים?....
למה אנחנו חייבים לישון בכלל? האם יש לכך השפעה נוספת מעבר למנוחת גופינו? מדוע המוח חולם בלילה? איזה אזורים במוח פעילים בזמן שאנו חולמים, ישנים שינה עמוקה או לפני שאנחנו מתעוררים?  מה ניתן לעשות כדי לשפר את איכות השינה? האם יש מקום להתערבות כימית ( על ידי כדורים) בשינה? ולבסוף, האם יש דרך לקצר את זמן השינה כדי לעמוד בדרישות העולם המודרני?
 
5. המוח ומצבי לחץ- מי שולט על מי?
כאשר אנחנו מרגישים שיש איום על חיינו, אמיתי או מדומה, המוח מפעיל מנגנון מורכב של התמודדות עם האיום ומעביר את הגוף ל"טייס אוטומטי". המנגנון האבולוציוני הזה משותף לכל היצורים החיים ומטרתו לשמור עלינו. אבל מה קורה במצבי לחץ של החיים בחברה המודרנית? כאשר אנחנו צריכים להתמודד עם בוס מעצבן, אם בעיות של גירושים, עם לחץ של הצלחה ופרנסה?
 
6. על המוח גמול, תענוג והתמכרות
האם ההרגשה הטובה שאנחנו חשים כאשר אנחנו אוכלים מאכל טעים, קוראים ספר טוב או רואים אדם אהוב היא משהו תרבותי או שהיא מחווטת במוח שלנו? מתי תחושת הנאה והרגשה טובה הופכת להתמכרות? האם כל אדם יכול להתמכר או שצריך מערך מוחי מסוים לשם כך? האם ניתן להיגמל מכל התמכרות?
 
7. בין תזונה למוח- הצגה בשלוש מערכות
מה למוח ולמה שאנחנו אוכלים? האם אנחנו שולטים על סוגי המזונות שאנחנו אוכלים או שהמוח מכוון אותנו לצרוך דברים מסוימים? האם העיסוק המתמיד בדימוי הגוף הוא חלק שמוכתב על ידי המוח או שהוא רק תכתיב תרבותי? מדוע לא מצאו עד היום את גלולת הפלא שתהפוך אותנו רזים לתמיד?
 
8. הפרעות קשב וריכוז, רטלין והמוח שבניהם
מה ההגדרה של הפרעת קשב וריכוז? האם זאת מגיפה של העולם המערבי? האם יש עדויות מחקריות ללקוי במבנים או באזורים מסוימים במוח המובילים להתבטאות ההפרעה? האם למדע יש תשובה מספקת להפרעה? כיצד פועל רטלין ותרופות דומות לו?
 
 9. המוח ותהליכי קבלת החלטות
האונה הקדמית היא השולטת, בין היתר, על החשיבה המודעת, על שיקול הדעת, על מידת המוסר והצדק שלנו. אך היא גם שולחת ומקבלת מסרים מאזורים האחראיים על הרגש במוח.  כיצד החלקים הללו מתקשרים אחד עם השני? האם כל מה שאנחנו עושים או מחליטים תמיד נובע משיקולים הגיוניים או שלפעמים אנחנו מחליטים מתוך הרגל, דחף או פחד מהתוצאה?
 
10. התפתחות המוח בזמנים קריטיים
מה הם שלבי ההתפתחות וההבשלה של המוח? האם יש נקודות זמן חשובות בתהליכי זה או שזה רצף מתמשך? האם הכל קבוע מראש או הרשות נתונה ואנחנו יכולים לשנות דפוסי התפתחות מוחית אצל ילדנו? מה יכול להשתבש והאם ניתן לשנות זאת על ידי התערבות מכוונת?
 
11. המוח המשודרג-מבט אל העתיד
כיום, בעידן של גלובליזציה כאשר שעות העבודה מתארכות ואנשים נדרשים לביצועים מהירים, מבריקים ומדויקים כמעט בכל שעות היממה, האם יש מקום לחשוב על שיפור מלאכותי של ביצועי המוח? האם נוכל בעתיד הלא רחוק, על ידי נטילת גלולות, לשפר את יכולת הריכוז, החשיבה האנליטית שלנו כדי שנעמוד בדרישות שוק העבודה העתידי?
 
12. מה בין פחד, חרדה ודיכאון?
האם פחד הוא רגש או תגובה? האם יש אזורים מיוחדים במוח הגורמים לנו לתגובת פחד? האם הדבר נורמאלי? מתי פחד הופך לחרדה? מתי חרדה הופכת לחרדה משתקת ולמה זה קורה? מה בין רמות של מולכים עיצביים במוח לבין מנגנוני הפחד? האם דיכאון הוא סוג של חרדה ופחד? האם יש לזה צד גנטי או השפעה סביבתית? האם דרך התרופות הנוגדות דיכאון אפשר ללמוד על מנגנוני המחלה ולטפל בה טוב יותר?
 
13. מוח, הורמונים ורגשות עזים
כיצד הורמונים משפעים על המוח? האם עליה בהורמוני המין בגיל ההתבגרות משפעה גם על ההבשלה הסופית של המוח בתקופה זו? האם רמות ההורמונים שלנו הם תכתיב גנטי או שהסביבה יכולה להשפיע עליהם? מתי רגשות עזים הנחווים בגיל ההתבגרות הופכים להפרעה?
 
14. אלצהיימר- לעכב את ירידת המסך
עם העלייה בתוחלת החיים בעולם, מספרם של חולי דמנציה בכלל ושל חולי אלצהיימר בפרט הולך ועולה וצפוי להגיע לעשרות מיליונים בעשרות השנים הקרובות. עולם המחקר הרפואי עסוק כיום ,יותר מאי פעם, בהתחקות אחרי מהלך המחלה ובמרוץ למציאת דרכים חדשניות ויעלות להתמודד אתה. מה הם החידושים המחקריים האחרונים בתחום? האם יש כבר דרכים יעילות לאבחן אותה עוד לפני הופעת התסמינים? והאם אפשר כבר היום למגר אותה?.
 
15. המוח שלו המוח שלה
האם הנטייה של בני שני המינים ליהנות מעיסוקים חברתיים שונים, ואולי גם להעדיף מקצועות שונים, מעידה על הבדלים גנטיים במבנה המוח וביכולותיו? או האם הבדלים אלו אינם אלא ביטוי לתהליכים חברתיים והיסטוריים? האם קיימים בכלל הבדלים אמתיים בכישורים אינטלקטואליים בין נשים לגברים, ואם כן - באילו תחומים ובאילו כיוונים?
 
ד"ר ניצן קוזלובסקי
נייד: :054-2266319
דואר אלקטרוני:  nitsanko@gmail.com
א  ת  ר  :   www.thebrainconnections.com
 


 

Ewise marketing